خبرنگاران به طور غیرقانونی توسط مقامات قانونی تحت فشارند.

 

⭕خبرنگاران به شکلی قلم نزنند که دشمنان جمهوری اسلامی سوء استفاده کنند.

 

⭕رفتار و برخورد مسئولین ادارات با کارگاه های توجیهی و تذکر بهتر خواهد شد.

 

در نشست اهالی رسانه در محل فرمانداری عنوان شد.

 

📌از شنیدن گلایه‌ها تا وعده تعامل بیشتر با اصحاب رسانه*

 

صدیقه رحیمی ٫عصر روز شنبه ۲۲ مرداد ماه نشستی به همت فرمانداری،اداره فرهنگ و ارشاد و سپاه پاسداران بین خبرنگاران و اهالی رسانه با مسئولین نهادهای ذکر شده برقرار شد.

🔸 در شروع جلسه مختار یوسفی فرماندار شهرستان نی ریز با گرامی داشتن یاد و خاطره شهدای عرصه خبر به ویژه شهید حسن لاری زاده و شهید صارمی به عملیات رسانه ای حضرت زینب در عاشورا پرداخت و افزود: خبرنگاران باید زینبی وار در انتقال حقیقت و راستی تلاش کنند و عادت حق طلبی و مطالبه گری را در مردم افزایش دهند، از طرفی مسئولین ادارات نیز باید در تعامل با رسانه ها فعال تر عمل کنند و از آنجایی که شخصا قصد و اندیشه ام کمتر حرف زدن و بیشتر عملکردن خواهد بود در اولین جلسه شورای اداری در خصوص ارتباط درست مدیران با رسانه‌ها تذکر های لازم را خواهم داد.

 

در ادامه افرادی به نمایندگی از خبرگزاری‌های سطح شهرستان ضمن بیان دغدغه‌ها و مشکلات حرف‌های دلشان را عنوان کردند.

 

🔹 در ابتدا امین رجبی سردبیر نی ریزان فارس با اظهار تاسف از اینکه این روزها اخبار مثبت و امیدوارکننده ای وجود ندارد که به مردم منتقل شود گفت: امیدواریم روزی برسد که ما خبرنگاران بتوانیم آزادانه و بدون دغدغه و خودسانسوری قلم بزنیم.

وی همچنین خواستار تعامل بیشتر مسئولین ادارات با رسانه های مجوز دار و رسمی شد و افزود: معمولاً در طی سالهای گذشته هر دولتی که بر سر کار بوده است به محدود کردن رسانه‌ها و فشار وارد کردن بر روی آنها پرداخته.

 

🔸پس از آن مهدی توکل مدیر مسئول نای ذی نیوز با بیان آیه شریفه [رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَهً مِنْ لِسَانِی یَفْقَهُوا قَوْلِی] ادامه داد: تفسیر این آیه شرح حال ما خبرنگار هاست که قبل از نوشتن هر خبر و مواجه شدن با مسئولین باید به خود آرامش و قوت قلب دهیم تا با دردسرهای پس از آن کنار بیاییم.

توکل در ادامه با تاکید بر سخنان رهبری در خصوص جهاد تبیین اضافه کرد: ما به مسئولیت خود و فرمایشات مقام معظم رهبری پایبند خواهیم بود اما مسئولین اگر از فعالیت رسانه‌ها شاکی هستند آن هم به جرم اینکه فقط وظیفه خود را انجام میدهند، حداقل بدانند نهاد متولی و مسئولی که باید از آن در مقابل رسانه ها شکایت کنند دادگاه مطبوعات است نه دادگستری نی ریز.

 

🔹 سپس علیرضا مقدسی خبرنگار و نماینده خبر جنوب در نی ریز خطاب به سخنان فرماندار در خصوص اینکه زینبی وار عمل کنید پاسخ داد: ما خبرنگاران وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهیم، اما برخی مدیران ادارات به دلیل کم‌کاری‌های خود پس از آنکه اخبار منتشر می‌شود از طرف نهادهای بالاتر مورد پرسش قرار می‌گیرند و این مورد سوال قرار گرفتن را دوست ندارند و از همین رو با خبرنگاران وقتی که برای مصاحبه و تهیه خبر به سراغ آنها می رویم مانند شمر برخورد می کنند.

 

🔸 مختار یوسفی در پاسخ به وی افزود: شغل شما خبرنگار است یعنی نگارنده خبر و وقایع اما آنها مسئولند یعنی باید مورد سوال قرار بگیرند،هیچ مدیر اداره ای حق چنین برخوردی با رسانه‌ها را نخواهد داشت ضمن اینکه رفتار مسئولین ادارات با کارگاه های توجیهی و آموزشی بهتر و مناسب تر خواهد شد.

 

🔹هادی امین پور مدیر مسئول نی ریز فردا هم در سخنانی از تحت فشار قرار گرفتن رسانه ها به شکل غیر قانونی گفت: ما رسانه های رسمی و مجوز دار باید طبق قانون رسانه ها رفتار کنیم اما توسط مقامات قانونی مدام به ما فشار وارد میشود که خبر هایی را حذف کنیم چون موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود. رسانه ها نمی توانند برای اینکه مسئولی با انتشار این خبر مشکل شخصی دارد اعتماد مردم نسبت به خود را از دست بدهند.

 

🔸 ابوالفضل عبدالاحدی نماینده دیده بان فارس نیز در ادامه عنوان کرد: ما خبرنگاران یک روز ارج نهاده می‌شویم و ۳۶۵ روز مورد خشونت قرار میگیریم تا ۱۷ مرداد سال بعد… وی خطاب به فرماندار گفت: دولت ها و مجلس های پیشین حداقل حفظ ظواهر را می کردند اما در سه سال گذشته با روی کار آمدن دوستان انقلابی علیرغم شعارها و توقعاتی که ما رسانه ها در خصوص آزادی داشتیم وضعیت بدتر شده به طوری که در بعضی از حوزه‌های خبری مثل *حوزه معادن* خبرنگاران شهرستان به هیچ عنوان اجازه و جرأت ورود ندارند؛چون فورا به تشویش اذهان عمومی متهم می‌شوند.

 

🔹 در این جلسه همچنین کردگاری نماینده صدا و سیما ،سجادیان نماینده نبض نی ریز، مظفری مدیر مسئول نی ریز آنلاین،فردایی از صبح پارس و از خبرگزاری دانش آموزی پانا افرادی به بیان موضوعات و مشکلات رسانه ها پرداختند.

 

🔸 در انتهای جلسه فرماندهی سپاه پاسداران شهرستان نی ریز ضمن صحیح دانستن دغدغه های خبرنگاران به موضوع جهاد تبیین اشاره کرد و گفت: هنگامی که دشمنان تمام قدرت و امکانات خود را علیه ما بسیج می کنند ما نیز باید برای مقابله با آنها تلاش کنیم و طوری خبر ننویسیم که دشمنان از آن سوء استفاده کنند.

سرهنگ غلامرضا شعبانی نیا همچنین از خبرنگاران خواست در قلم زدن هایشان امید را در دلهای مردم زنده نگه دارند.

 

🔹 این نشست با تقدیر و تشکر قطرانی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان نی ریز از خبرنگاران و وعده حمایت بیشتر به شرط دو طرفه بودن تعاملات بین اصحاب رسانه و این اداره به پایان رسید.

درباره ی rahimi

مطلب پیشنهادی

کمیته برنامه ریزی شهرستان نی ریز با هدف چگونگی اجرا و پیاده سازی سند آمایش استان وتدوین سند توسعه شهرستان برگزارشد

  جلسه هم اندیشی در خصوص نحوه تدوین سند پیشرفت و تحول شهرستان نی ریزبر …

جلسه شورای اشتغال شهرستان نی ریز برگزارشد

  جلسه شورای اشتغال شهرستان نی ریز به ریاست مهندس یوسفی فرماندار ، و با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *