کاهش ۸۰ درصدی محصول در قطب پسته استان فارس

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی‌ریز از کاهش ۸۰ درصدی تولید پسته در نی‌ریز خبرداد و گفت: برداشت این محصول  در سطح ۱۱ هزار هکتار شروع شده است و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۲۰۰۰ تن پسته روانه بازار مصرف شود.
علیرضا بصیری تصریح‌کرد: برداشت پسته در این شهرستان از شهریورماه آغاز شده است و به مدت یک ماه ادامه دارد.
او بیان‌کرد: ۲۰ درصد از پسته تولیدی به‌صورت کال فروشی برداشت و بقیه محصول پس از فرآوری توسط ۱۷ ترمینال پسته به بازارهای داخلی و خارجی صادر‌می‌شود.
به‌گفته وی؛ هجوم سن‌های سبز، رطوبت پایین، سرمای بهاره و افزایش کم‌سابقه دمای هوا در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان مانع تمایز و تشکیل جوانه گل شد و کاهش شدید محصول را در‌پی‌داشت.
بصیری با اشاره به اینکه ارقام مهم پسته شهرستان نی‌ریز شامل اوحدی، احمدآقایی، کله قوچی و اکبری است، ابراز‌کرد: با توجه به پتانسیل‌های موجود در مناطق مختلف نی‌ریز، برای تولید پسته، و به علت کاهش سطح آب‌ های زیر زمینی و اُفت کیفی آن در سال‌های اخیر، بسیاری از کشاورزان با ایجاد باغ‌های پسته به تولید این محصول روی‌آورده‌اند.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی‌ریز همچنین اظهارکرد: این شهرستان  از دیرباز قطب پسته استان فارس بوده و مقام اول سطح و تولید آن‌ را به خود اختصاص‌داده‌است و در حال حاضر ۱۲ هزار هکتار پسته دارد که یک‌هزار هکتار آن غیر مثمر است./روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان نی‌ریز

درباره ی rahimi

مطلب پیشنهادی

کمیته برنامه ریزی شهرستان نی ریز با هدف چگونگی اجرا و پیاده سازی سند آمایش استان وتدوین سند توسعه شهرستان برگزارشد

  جلسه هم اندیشی در خصوص نحوه تدوین سند پیشرفت و تحول شهرستان نی ریزبر …

جلسه شورای اشتغال شهرستان نی ریز برگزارشد

  جلسه شورای اشتغال شهرستان نی ریز به ریاست مهندس یوسفی فرماندار ، و با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *