NULL  اخبار-ش
کد خبر: 14693 سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶- ساعت ۷:۱۰

ش

به گزارش نبض نی ریز؛سهم کتاب در انتقال دانش‌ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه‌های مهم اولیای دین است و به گسترش دانش کمک می‌کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل‌های آینده ماندگار می‌شود.

بهار، همیشه خیلی زود می‌گذرد، بهار جوانی هم به یک چشم بر هم زدن از دست می‌رود، امّا همان مدّتِ کوتاه سرمایه همه زندگی است.
کمی جدّی‌تر فکر کنیم تا این سرمایه به بطالت نگذرد.
کتاب‌ها مثل نسیم بهاری روح و روان انسان را طراوت می‌بخشد، زلال دانش که در کتاب موج می‌زند، تشنگیِ جان را سیراب می‌کند و در سایه‌سار هم صحبتی و همدمی با کتاب، وجود انسان آرامش را حس می‌کند.
اگر کتاب از خوبی‌ها، زیبایی‌ها و راستی‌ها بگوید، درخت زندگی، پربار و محکم خواهد شد.
مطالعه، فقط خواندن نیست، رفتن یک راه است، پا به پای جملات، دست در دست کلمات و لمس نزدیک همه آنچه در کتاب است. کتاب خواندن هنر است.

 

از همین در خصوص موضوع کتاب و کتابخوانی و جایگاه آن در زندگی روزمره به سراغ مردم شهر نی ریز رفتیم.


در خیابان شعله با چند نفر نوجوان با وسایل طراحی به دست برخورد کردم که خیلی شاد و خوشحال بودن به آنها نزدیک تر شدم وقتی در مورد کتاب و کتابخوانی ازشون پرسیدم، دختری به نام محدثه به خبرنگار نبض نی ریز گفت :  این دوره و زمونه کی کتاب می خواند، در مورد وسایل آرایشی، مد، از این حرفا بپرس کی اهل کتاب خوندن هست؟

محدثه دختر جوان نی ریزی میگوید: کتاب خوبه ولی هیچ جایگاهی فعلا در زندگی ما ندارد.

او در خصوص آخرین کتابی که خوانده به خبرنگار ما عنوان می کند: آخرین کتابی که خواندم دیروز بود، آن هم از روی کتاب در مدرسه خواندم.

وی در جواب آیا غیر از کتب درسی کتاب دیگری هم مطالعه میکنید یا نه بیان میکند: اصلا حرفشم نزنید.

محدثه دختر نوجوان نی ریزی در خصوص این سوال که آیا کتاب هدیه دادید یا گرفتید گفت: نه، حرفایی میزنید، فرهنگ عمومی ما به شکلی که اگر اینکار رو کنیم میگویند طرف دیوانه هست.

وی در پایان میگوید: یک پیشنهاد به مسوولان می دهم، اصلا کتاب تولید نکنید، یکی از دوستان همراهش عنوان می کند؛  خب اگر کتاب نباشد چکار می کنید ؟ میگوید؛ تا گوشی و اینترنت هست کتاب دیگه نیازی نیست .

 

 

حمید مغازه دار نی ریز که در مغازه اش نشسته سر صحبت در خصوص کتاب باز می کنیم و می گوید: 28 سالم است ولی هیچ نظری در مورد کتاب و کتابخوانی ندارم این همه کتاب خوندم به کجا رسیدم، اصلا بعد از دانشگاه دیگه کتاب نخوندم، ازش درمورد اینکه شهرمون چند تا کتابخونه داره میگه 2-3 هرچی میخواد داشته باشه دیگه برای من مهم نیست .


آقایی 60 ساله بازنشسته وقتی در مورد کتاب باهاش حرف می زنم فورا میگه کتاب خیلی خوبه البته اگر کسی قدر کتاب رو بدونه، من هم کتاب هدیه گرفتم هم هدیه دادم، من علاقه زیادی به کتاب دارم، با کتاب هایی که توی خونه دارم هم هدیه میدم، هم قرض میدم، هم معرفی می کنم به دیگر دوستام به دختر جوان خودم همیشه میگم بابا کتاب بخوان هیچ چیزی برای تو مثل کتاب نمیشه، من از مسوولین میخوام که ناشرهارو بیشتر حمایت کنن و ممنون هستم از تمام نویسندگان که زحمت میکشن انشاالله موفق باشید .


خانم 31 ساله بیکار و دارای تحصیلات کارشناسی که به نظرم دوست داره یه نظر کارشناسی در خصوص کتاب و کتابخوانی بدهد

گفتگو رو شروع می کنم : او می گوید من اوقات فراغت را با یک برنامه ریزی دقیق با یک هدف خاص طراحی می کنم که یک ساعت از وقت خودم را به مطالعه کتاب می پردازم که تا حدودی در این کار موفق بودم اگر بخوام به خودم نمره بدم، نمره 17 میدم ، به جز کتاتا کتاب های غیر درسی تا حالا 15 تا کتاب خوندم، هم کتاب هدیه می دهم و هم هدیه گرفتم، ولی برای هدیه دادن بیشتر بستگی به طرف مقابلم داره که اهل مطالعه هست یانه

پیشنهادی که من به مسوولین شهرمون میدم اینه که همین ایستگاه های تاکسی که شهرداری براش بودجه گذاشته واقعا جای کتاب اونجا خالی است، ممکنه کسی ببره پس نیاره ولی برای یک فرهنگ سازی باید از یه جا شروع کنیم ویه سری هزینه هم پرداخت کنیم و یه انتقاد دیگری که دارم اینه که هر وقت توی نی ریز نمایشگاه کتاب می زنن کتاب های متنوع و به روز نمی آورن، فروششون توی شهرهای دیگه شده بعد باقی مانده رو می آورن نی ریز .

نگهبان 50 ساله با تحصیلات دیپلم وقتی در مورد کتاب و کتابخوانی باهاش حرف میزنم میگه کتاب چیز با ارزشی است انسان وقتی کتاب میخونه معلومات خودش بالا میره من عادت دارم هر روز کتاب بخونم ولو شده روزی سه تا صفحه حتما باید بخونم بیشتر به کتاب های دینی و اونایی که در مورد شهدا هستن علاقه دارم، اونم گلایه از گوشی ها داره میگه توی این دوره و زمونه به هر جوونی که گاه می کنی سرش تو گوشی هست، اصلا به کتاب اهمیت نمی دن، پول برا همه چیز خرج می کنن الا کتاب، بعضی وقت ها می بینیم جوونهای ما مدارک بالا می گیرن مثلا لیسانس و ... اما یک بیت حافظ یا سعدی نمی تونن بخونن، من همیشه کتاب هدیه دادم هم هدیه گرفتم، چون کتاب وقتی میدی از مد نمیفته، خراب نمیشه، همیشه فرد وقتی کتاب رو می بینه یاد تو میفته، خواهش می کنم از همه جوونها، مادرها، همه مردم که کتاب رو بیشتر دوست داشته باشید و بیشتر مطالعه کنید .


این روزها کتاب در زندگی مردم چه جایگاهی دارد، به راستی مشکلات و دغدغه های ذهنی زیاد شده یا فضای مجازی فرصتی برای مطالعه مردم نمی گذارد، به نظر شما جایگاه کتاب در زندگی روزمره کجاست ؟ آیا مردم کتاب می خرند ؟ یا هدیه می دهند ؟ در همین خصوص گپ و گفتی با مردم شهرم انجام دادم .

سمیرا حداد 29 ساله کارشناس حسابداری در کتاب فروشی کالج مشغول کار هستم از جایگاه کتاب توی زندگی پرسیدم می گوید دانش تا قبل از اینکه در اینجا مشغول کار شوم خیلی اهل مطالعه نبودم ولی حدود 2 سال است که در اینجا کار می کنم و به واسطه شغلم که باید دانش آموزان و مردم را راهنمایی کنم اهل مطالعه شدم در این زمانه جایگاه کتاب در زندگی مردم گم شده اونم به خاطر قیمت های بالای کتابهاست، اگر مسوولین مربوطه می توانستند بن های تخفیف کتاب با یارانه ای مخصوص کتاب اختصاص بدهند استقبال هم شاید زیاد می شد در حال حاضر فروش کتاب های غیر درسی ما شاید 1% باشد می توانم بگم بیشتر فروش ما زمانی است که وزارت ارشاد هر فصل یک ماشین 20% تخفیف میده به کتابها اون وقت مردم می آیند و کتاب های مورد علاقه شان را تهیه می کنند .

 

با خانوم 23 ساله که در مغازه کار می کند شروع به گپ و گفت می کنم میگه من مجبورم با این نوزاد کوچیکم توی مغازه کار کنم با این شرایط اقتصادی دخل و خرج خانواده را تا حدودی تامین کنم بیشتر وقتم را در مغازه و صرف بچه ام می کنم بیشتر کتاب های قصه برای بچه ام می خونم و کتاب هایی در خصوص همسرداری، اونم میگه تو شهر ما تبلیغ برای کتاب و کتابخوانی نمیشه، معرفی کتاب هایی که هر سال تولید میشن رو نداریم تا مردم با کتاب های جدید آشنا بشن و نمایشگاه ها بیشتر کتاب های مذهبی می آورن، ازش در مورد اینکه شهر ما چند تا کتابخانه داره چند لحظه مکث می کنه میگه فکر کنم 2 تا فکر کنم ولی حقیقتش خیلی وقت هست که نرفتم


2 مربی قرآنی یکی از مهدکودک های شهرستانمون هست، سر صحبت که باهاش باز می کنم او می گوید : سراسر کار من با مطالعه کتاب هست چون مربی مهدکودکم باید مطالعه داشته باشم البته در حیطه خودم، به نظر من جایگاه کتاب درزندگی مردم با وجود گوشی ها و اینترنت کم رنگ شده بیشتر مردم از کتابخانه مجازی که در دسترسشان هست استفاده می کنند

به نظر داشتن کتاب جا گیر هست با همون نرم افزارهایی که روی گوشی نصب می کنیم هم کم هزینه تر و هر نوع کتاب خواستی می توانی دانلود کنی، ما در مهد کودک به بچه ها حتما کتاب هدیه می دهیم تا این فرهنگ جا بیفته، به نظر من مسوولین باید کتاب و کتاب خوانی را از کودکی فرهنگ سازی کنن، فقط کتاب درسی نباشد .

کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت پایگاه خبری تحلیلی نی ریز می باشد