NULL  اخبار-با توجه به اسناد ساواک، شهادت شهیده صفا حقیقی از پیش تعیین شده بود
کد خبر: 15771 دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶- ساعت ۲۱:۳۶

با توجه به اسناد ساواک، شهادت شهیده صفا حقیقی از پیش تعیین شده بود

به گزارش نبض نی ریز؛ شهیده صفا حقیقی از زنان فعال انقلابی که در نی ریز ، شیراز و خرمشهر به نشرآرمان های انقلاب اسلامی در راستای پیروزی حق علیه باطل قدم برمی داشت .


نبض نی ریز به مناسبت ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی با خواهرشهیده صفا حقیقی به گفت و گو پرداخت .


طاهره حقیقی خواهر شهیده صفا حقیقی اورا اینگونه معرفی کرد: در شانزدهم شهریور ماه سال 1313 در یک خانواده مذهبی ومتدین به دنیا آمد وتیرماه سال 1357 در سن 40 سالگی به شهادت رسید.

 


حقیقی معلم فعال انقلابی در خصوص تحصیلات شهیده صفا گفت: تحصیلات مقدماتی خود را تا مقطع ششم ابتدایی آن زمان در دبستان آزرم نی‌ریز و دوران متوسطه را در دبیرستان نزهت با موفقیت پشت سرگذاشت.


فعال انقلابی دهه 50 با بیان اینکه شهیده در سن 14 سالگی با محمد فداکار ازدواج کرد ، عنوان نمود:  بعد از ازدواج برای زندگی به محل کار همسرش مهاجرت و حاصل این ازدواج دو فرزند دختربه نام های فریده و فریبا بود.


خواهر شهیده صفا حقیقی در خصوص فعالیتهای انقلابی او بیان داشت: فعالیتهای شهیده صفا ازعصمتیه خرمشهرو ارتباط با خانواده های مذهبی آغاز وبا فعالیت در مساجد و هیئات ادامه داشت ؛ بطور مثال با زنان انقلابی خرمشهر به فتوای حضرت امام خمینی (ره ) مبالغی پول جهت کمک به مردم فلسطین جمع آوری نمود.


حقیقی معلم انقلابی در ادامه افزود: شهیده صفا ، علاقه زیادی به مطالعه کتاب های مذهبی مانند نوشته های دکترعلی شریعتی وهمچنین گوش دادن سخنرانی های انقلابی داشت.


این زن انقلابی دهه 50 بیان کرد: خواهرم و خانواده اش تابستانها تامدتها درمدارس شیراز و از همان سال شهادتش  خانه ای جنب کلانتری  7 خریداری و در آن اقامت داشته و من نیز در کنار آنها بودم .


طاهره حقیقی از حضورشهیده در کلاسهای قرآن ومحافل مذهبی اینگونه عنوان داشت: در ماه های رجب و شعبان صفا ، روزه می گرفت و من برایش افطاری آماده می کردم .


خواهر این شهید انقلابی ازجزئیات نحوه به شهادت رسیدن شهیده صفا اینگونه بیان کرد: عصر 6  تیرماه سال 1357 شهیده صفا ، بعد از زیارت شاهچراغ و بازگشت به خانه از تظاهرات مردم در اطراف حرم وخیابان های شلوغ ، حمله نیروهای ساواک با زدن گاز اشک آور وریختن آب جوش روی مردم به قصد متفرق کردن آنها و پناه بردن باجمعی از مردم به مغازه ها برایم گفت .


طاهره خواهر شهیده صفا حقیقی اتفاقات شب حادثه را عنوان داشت: تقریبا ساعت های 2.30 نیمه شب  با صدای مهیبی از خواب پریده وبا صحنه سوختن خواهرم در آتش مواجه شدم ، شهیده صفا برای خاموش شدن آتش خود را به داخل حوض وسط حیاط انداخته وبعداز خاموشی آتش از شدت سوختگی از این شرایط نا مناسب رنج زیادی می برد.


خواهر این شهیده با اشاره به آسیب دیدگی خود در این حادثه ، گفت: از شنیدن صدای نارنجک باوجود بیرون آمدن همه همسایه ها به خیابان اما خانواده ی ساکن طبقه بالای خانه اصلا به کمک ما نیامدند .


وی با بیان اینکه کلانتری 7 در خصوص توجیه اقدام غیر انسانی خود به طرز غیر قابل باور، اظهارکرد: نیروهای نظامی استفاده اشتباه بمب جنگی بجای بمب رنگی در مانور را توجیه کار خود می دانستند.


طاهره حقیقی در ادامه افزود :شهیده صفا در مسیر انتقال به بیمارستان با شروع دوباره سوختن لباسها و بدنش با فریاد یا زهرا از تاکسی پیاده و خود را درون جوی آب انداخته و من نیز گرفتن چادرم برروی سرش اورا پوشانده  وبعد از آمدن نیروهای آتش نشانی و خاموش شدن آتش ، صفا را به بیمارستان نمازی انتقال دادیم .


این فعال انقلابی دهه 50 با بیان اینکه یکی از پرسنل ارشد هوابرد شیراز به ملاقات خواهرم آمد واظهار پشیمانی کرد ، تصریح نمود: نیروهای نظامی باترفند ها و پیشنهاد های مختلف اعم ازفرستادن فرزندان صفا حقیقی برای ادامه تحصیل و زندگی به آمریکا ، خواستار سکوت ما شدند ؛ اما خانواده نپذیرفت.


حقیقی در ادامه گفت: میزان سوختگی خواهرم صفارا با سوختگی  70 الی 80 درصدی فردای همان روز با هواپیما به بیمارستان سوانح و سوختگی تهران انتقال داده و دوسه روز بعد خبر شهادتش به خانواده رسید.


طاهره حقیقی خواهر این شهید انقلابی  به گفته یکی از نزدیکانشان پس از دستگیری اعضا ساواک در جریان پیروزی انقلاب خاطرنشان شد: با توجه به اسناد ساواک جریان شهادت رسیدن شهیده صفا به صورت عمدی و از پیش تعیین شده بود .


طاهره حقیقی که خودنیز فعال انقلابی بوده ، در پایان گفت: زمان خدمت در مدارس شیراز به عنوان مربی بهداشت با اصرار همکاران انقلابی ، درمنزل آیت الله دستغیب حضور یافته و جریان شهادت خواهرم را برای وی بیان کرده و او اظهار ناراحتی نمود ، همچنین زمان تخریب کلانتری 7 ، آیت الله دستغیب در خصوص متبرک بودن منزل خواهرم شهیده صفا و آسیب نرسیدن به خانه به انقلابیون تذکر داد .

کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت پایگاه خبری تحلیلی نی ریز می باشد